Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

Latest WME version: WME 1.9.1 (January 1st, 2010) - download

Author Topic: zacatecnik  (Read 13211 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
zacatecnik
« on: March 18, 2008, 05:49:48 PM »

zdravim, jsem tu uplne novej a mam tudiz totalne zacatencickej dotaz.
premejslim o tvorbe adventury s tymem lidi - znam scenaristu, grafiky, ale nevim o nikom kdo by umel programovat.

zajimalo by me jak dlouho jakozto prumernej clovek se naucim engine ovladat a pak jak dlouho by me trvalo vytvoreni kompletni hry (rozsahu napr. syberie) - mam na myslim jenom cisty vytvoreni v enginu (programovani)

a je treba umet nejakej programovaci jazyk? je to vubec mozny zvladnout pro cloveka kterej nikdy neprogramoval?

moc dekuju a omlouvam se za lamarsky dotazy
Logged

metamorphium

  • Global Moderator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 12
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 1511
  • Vampires!
    • View Profile
    • CBE  software s.r.o.
Re: zacatecnik
« Reply #1 on: March 18, 2008, 07:52:53 PM »

Ahoj joxere, vítej na fóru.

Adventura rozsahu Syberie počítej (bez zkušeností cca. 4-5 let), spíše nikdy nevznikne protože se v půlce tak velkého projektu nesehraný team rozhádá a každý si půjde svou cestou. To není skepticismus, spíše letité zkušenosti. Doporučuji vřele začít nějakým menším projektem. Ono v herním vývoji zjistíš, že věci o kterých teď nevíš, že existují, Ti zaberou nejvíc času.

Když budu mluvit za sebe, tak ducha (Ghost in the Sheet) jsme ve dvou dělali půl roku a dalších 10 měsíců trvalo ladění, lokalizace a vůbec uvedení hry na trh. A to je hra opravdu výrazně menší než Syberie. Samozřejmě si teď troufáme na větší projekt, protože už máme ověřené, že nám to funguje, a i s vydavateli se mnohem lépe jedná, když máš něco za sebou. Dlouho trvá vůbec vytvoření funkčního teamu (říká se tomu pipeline, kdy je potřeba vytvářet všechno od backgroundů, přes overlaye, animace, dostat to do engine, hudba, zvuky, dabing, menu, 2D grafika, video sekvence, inventární předměty apod. apod. tak, aby se nečekalo měsíc na 1 obrázek, který se pak s velkou slávou strčí do engine a čeká se dál)

Doporučuji projít si mojí online knihu, ve které se naučíš vytvořit jednoduchou hru ve WME, brzy tam přidám další kapitoly, ale už takhle Ti jednoduchá hra vznikne. Naučíš se tam základy WME včetně nezbytného programování.

Držím palce a těším se na nějaké výsledky. ;)

Ta kniha je k dispozici tady:

http://res.dead-code.org/doku.php/wmebook:start
Logged
J.U.L.I.A. Enhanced Edition, Vampires!, J.U.L.I.A., J.U.L.I.A. Untold, Ghost in the Sheet

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #2 on: March 19, 2008, 03:20:47 PM »

moc dekuju.
s tim tymem, pokud bychom se na to vrhli, tak bychom to myslim uz dodelali. pracujem spolu uz hodne let na ruznych projektech, tak nejakyho hadani vim ze se bat nemusim  :)
akorat je fakt, ze ja sam tohle asi nezvladnu, tak mozna budu shanet programatora. uvidime, rad bych si to kazdopadne nejdriv prosel. 4-5 let myslis jako plny denni prace a nebo za predpokladu ze se dela o vikendech a po vecerech? ja osobne bych napr. grafiku k syberii tipoval na 1,5-2 roky full-time prace pro dva grafiky, ale jestli programovani zabere tolik tak by to chtelo spis dva programatory. zatim mame stejne dost svy prace a zacit nejakou hru by stejne neslo driv nez myslim za pul roku. ale jak rikam jeste ani nejsme rozhodnuty jestli do toho pudem. proto zjistuju co se da :)
Logged

metamorphium

  • Global Moderator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 12
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 1511
  • Vampires!
    • View Profile
    • CBE  software s.r.o.
Re: zacatecnik
« Reply #3 on: March 19, 2008, 03:39:40 PM »

nerad Ti beru iluze ale tady je jednoducha matematika:

1, pozadi vcetne closeupu (rekneme cca. 120 a opravdu profi urovne)

pokud jsou grafici profici, zabere jim jeden obrazek cca. 6 dni (neco jde rychleji, na necem se zaseknou) kdyz delaji fulltime. Pokud jedou podle konceptu, pridej si cas na tvorbu konceptu.

120*6  = 720 dni (fulltime nepocitam nemoci, dovolene, apod.)

cili dvoum grafikum vezmou ciste pozadi presne rok (patri k tomu strihani overlayu apod) cisteho casu prace! To asi chapes, ze nebude realita, kdyz jsou tu ruzne svatky, problemy apod. apod.

2. 3d postavy, rig a animace (uvazujme model syberie, cili 2 1/2 D) 1 model postavy 7-14 dni, rig a animace podle toho, kolik toho chces. Minimalne ctyri mesice tim nekoho zamestnas.

3. FMV (videa) - tady to opravdu narusta. Co jsem tak slysel, tak tvorba jednoho 2 minutoveho videa trva cca. mesic prace. Opet to pripocti k tem svym grafikum.

4. 2d grafika - inventarni predmety, menu, ikonka apod. podle poctu samozrejme, ale muze to trvat i mesic.

Opet se tu bavime hodne vzdusne. Syberia tusim vznikala 3 roky, v teamu byli prevazne grafici (pres 20). Mrkni sem at mas predstavu:

http://www.mobygames.com/game/windows/syberia/credits

Kdyz si zkusis udelat malou hru (jak jsem navrhoval), uvidis, jak moc cas utika. :) A je to i dobry zaklad. Ja jsem taky pred adventurou udelal obligatni tetris a lovce pokladu, abych se trosku otrkal. :)

Logged
J.U.L.I.A. Enhanced Edition, Vampires!, J.U.L.I.A., J.U.L.I.A. Untold, Ghost in the Sheet

Mnemonic

  • WME developer
  • Administrator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 41
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 5683
    • View Profile
    • Dead:Code Site
Re: zacatecnik
« Reply #4 on: March 19, 2008, 05:02:55 PM »

Nemusime chodit daleko, konec koncu. Na WME vznika cesky "neco-jako-syberia" projekt Until I'm Gone. Pracuji na tom, pocitam, neco pres 3 roky. Na jejich strankach najdes nejake ty drby ze zakulisi vyvoje.
Logged
Yes, I do have a twitter account
Please don't send me technical questions in private messages, use the forum. ::wave

!Errorcode!

  • Loader software
  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 137
  • www.loadersoftware.szm.com
    • View Profile
    • LOADER software
Re: zacatecnik
« Reply #5 on: March 19, 2008, 05:10:47 PM »

Ahoj, myslim si že neni tazke sa naucit pracovat s WME engine. Ja som na mojej adventúre nabral vela skuseností a to asi za pol roka.  :)
Logged

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #6 on: March 19, 2008, 07:49:50 PM »

myslim ze se tim padem zhruba shodem, ze dva hodne nadseny grafici by za dva roky grafiku ke hre zvladli :)

zkousel sem mensi hru delat - v blenderu (plne 3d), delal sem ji cca 300 hodin (kompletne), je to hodne kratky, ale aspon sem si zkusil co to tak obnasi (zvuky, animace.....). nicmene neumim programovat, pouzil sem k tomu plne blender game engine.

taky sem si chtel zkusit hru na mobil, myslim ze by to byl idealni komercni start, ale nemuzu sehnat programatora na J2ME, kterej by to umel na slusny urovni. bohuzel taky moje financi moznosti sou omezeny (tezko bych moh nekomu za naprogramovani hry dat treba 50k, zvlast kdyz bych sam nad tim stravil spousty casu a taky musim nejak vydelavat)
Logged

Iranicus

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 45
  • .. something is wrong ..
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #7 on: March 19, 2008, 10:18:44 PM »

Ahoj,

celkom rád by som sa zapojil do tejto diskusie. Ja som s programovaním začal cca pred dvomi rokmi, kedy som spoznal WME. Pretože som ešte skoro nič nevedel, a veľmi som chcel spraviť vlastnú adventure hru, rozhododol som sa, že sa naučím nejaký programovací jazyk, a tým bol jazyk C. Samozrejme, pokračujem aj v jeho nadstavbe, čiže C++. Čo ale znamená, že som sa naučil jazyk C? Asi by som to špecifikoval tak, že som sa naučil syntax, a snažil som sa riešiť problémy, ako je napr. riešenie konktrétneho algoritmu, a pod. Vtedy som proste prišiel na to, ako logicky riešiť problémy. A tým to začalo.. za nedlho sem prihodím nejaké linky na našu hru, ktorú teraz robíme vo WME.

Ak by som to mal zrhnúť, ja som sa naučil programovať tak, že som sa naučil syntax konktrétneho jazyka, a pri riešení problémov som používal to, čo máme všetci na krku, a to je hlava :)-
Logged
Where is the will, there is the way.

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #8 on: March 29, 2009, 02:08:21 AM »

omlouvam se, ze se k tematu vracim po tak dlouhy dobe, ale mel jsem na praci neco uplne jinyho a ted znovu uvazuju o vyvoji her (tudiz sem stale absolutni zacatecnik).

zajima me opravdu vyvoj her ve WME (hral jsem hru v tomhle enginu a opravdu hodne se mi zamlouva). kde byste mi poradili ze mam zacit? nainstaloval jsem si wintermute engine development kit a jsem z toho dost zmatenej. rad bych se naucil tenhle engine pouzivat ale nejak nevim kde zacit, co vsechno mam umet - nejakej programovaci jazyk? bohuzel programovat vazne neumim, ale pokud to bude k pouzivani WME treba, rad se zacnu ucit. bohuzel bych potreboval asi neco jako tutorial krok za krokem jak vytvorit hru od zakladu a nic podobnyho jsem nenasel.
omlouvam se za blby dotazy, ale nevim kde zacit
Logged

Mnemonic

  • WME developer
  • Administrator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 41
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 5683
    • View Profile
    • Dead:Code Site
Re: zacatecnik
« Reply #9 on: March 31, 2009, 09:46:11 AM »

Ta WME kniha, kterou ti meta linkoval o neco vyse, obsahuje tvorbu hry krok za krokem, tedy presne to, na co se ptas.
Logged
Yes, I do have a twitter account
Please don't send me technical questions in private messages, use the forum. ::wave

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #10 on: April 01, 2009, 02:52:33 AM »

jee super :) me predtim ten link nesel otevrit (asi nejakej vypadek), ale ted se to zda funguje, tak se tim zkusim prokousat a pak uvidim co zvladnu:) diky moc
Logged

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #11 on: May 25, 2009, 12:06:45 AM »

prochazel jsem jeste ruzny moznosti a kdyz jsem zkoumal jakej nastroj by byl pro adventuru vhodnej, tak wintermute vyhrava :) podle toho co uz sem zjistil je to fakt hodne kvalitni profi nastroj.
zkousim se tim zatim prokousat a mam problem u skriptovani, asi budu mit tech dotazu casem vic a vic, tak doufam ze to moc nevadi, popr. pokud se to hodi jinam, tak uvitam radu kam to mam presunout.

prochazel jsem skriptovani a hned na zacatku nerozumim jedny veci.

myvar = 1;        // we store number 1 in our variable
myvar = myvar + 1;             // we add 1 to the stored number
Game.Msg(myvar);                // we print result (number 2)
[/color]

variace (nebo se to preklada jako promenna?) myvar = 1 a pak je tam myvar = myvar + 1, proc teda kdyz napisu
Game.Msg(myvar);  proc je vysledek 2? proc ne 1 kdyz na zacatku je myvar = 1. mam to chapat tak, ze radek, kterej je niz je nadrazenej radku nad nim, nebo cim to je? asi to jsou uplny zaklady, ale zacinam od zakladu. nemam ambice se stat programatorem, ale rad bych se vazne naucil delat hry ve wintermute na urovni
Logged

Mnemonic

  • WME developer
  • Administrator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 41
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 5683
    • View Profile
    • Dead:Code Site
Re: zacatecnik
« Reply #12 on: May 25, 2009, 01:35:59 PM »

Musis to cist takhle:

myvar = 1; -> "do promenne 'myvar' uloz hodnotu 1"
myvar = myvar + 1;  -> "do promenne 'myvar' uloz hodnotu promenne 'myvar' plus 1". Jelikoz v tuhle chvili je v promenne jednicka (z minuleho radku), do promenne se ulozi stara hodnota (1) plus 1, takze 2.
Logged
Yes, I do have a twitter account
Please don't send me technical questions in private messages, use the forum. ::wave

joxer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: zacatecnik
« Reply #13 on: May 25, 2009, 03:18:53 PM »

uz chapu, dekuju moc  :)
Logged
 

Page created in 0.042 seconds with 20 queries.