Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

IRC channel - server: waelisch.de  channel: #wme (read more)

Author Topic: Desatero adventury  (Read 17807 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zvidacek

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 13
    • View Profile
Desatero adventury
« on: October 06, 2005, 07:17:01 AM »

Ahoj jsem nováčkerm v WME a tak se zájmem se pročítám tímto fórem a snažím se pochytit něco také z těchto diskuzí.
Při tomto čtení mne napadlo, že by asi bylo dobré, kdybyste vy zkusenejší se pokusily vytvořit jakési desatero tvorby. Myslím tím dát trochu nástin toho, co taková hra by měla obsahovat a na co nezapomínat. Tímto by se mohly nováčci jako já vyhnout zbytečným slepým uličkám, které jste jistě dostatečně prošlapaly. A nebo také by se vyjasnily základní pojmy a tak by třeba nedocházelo k nedorozuměním jako u dotazu na "mezihry"
Logged

Mnemonic

  • WME developer
  • Administrator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 41
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 5683
    • View Profile
    • Dead:Code Site
Re: Desatero adventury
« Reply #1 on: October 06, 2005, 09:21:16 AM »

Jo, to je dobra myslenka :) Tak ja navrhuji prvni bod:

1) Tvorba her je drina

Tvorba her je velka drina, a cim driv se s tim zacatecnici smiri, tim lepe. Je to beh na dlouhou trat, vyvoj hry vam bude trvat urcite nekolik mesicu, ci let (samozrejme podle rozsahu). Behem te doby budete mit mnohokrat chut s tim prastit, a postupne zacnete svoji hru nenavidet. Ale za ten pocit, kdyz ji pak dokoncite, to urcite stoji a po vydani ta nenavist postupne vyprcha :)
Nastroje, jako je WME, vam sice vyvoj castecne usnadni, ale pokud myslite, ze nekdo neco udela za vas, mylite se. Porad vas ceka obrovske mnozstvi prace.
Logged
Yes, I do have a twitter account
Please don't send me technical questions in private messages, use the forum. ::wave

metamorphium

  • Global Moderator
  • Addicted to WME forum
  • *
  • Karma: 12
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 1511
  • Vampires!
    • View Profile
    • CBE  software s.r.o.
Re: Desatero adventury
« Reply #2 on: October 06, 2005, 10:30:49 AM »

2) Před vlastní tvorbou hry je zapotřebí udělat několik věcí

Hry typu Adventure, jsou příběhové hry. Není nic horšího, než spustit WME, naklikat si dvě tři místnosti, a pak začít přemýšlet o čem hra bude. Na toto dojíždí 70% amatérských adventur. První část tvorby nevyžaduje naprosto žádný team, a pokud tuto část nepodceníte, vaše naděje na vytvoření hry rostou exponenciálně.

  • Napsat příběh - tím nemyslím dvě stránky textu ve stylu, bude to hra o vraždícím medvídkovi, ale může to být například povídka nebo velice detailní kostra.
  • Z tohoto příběhu odvodit několik základních faktorů - přibližný počet lokací, počet postav, délka hry apod.
  • Navrhnout puzzly a pokusit se o lepší design než jen slider sem, slider tam.
  • Sestavit si seznam funkcí, které v teamu potřebujete (tvůrce backgroundů, programátor, skladatel, tvůrce konceptů, animátor apod. Samozřejmě někteří členové můžou vykonávat více činností, ale je potřeba vědět, kolik lidí přibližně budete shánět.
  • Po tomto všem si opět přečtěte svůj příběh a zamyslete se nad tím, jestli vám to za tu šílenou práci stojí. Jestli náhodou nebudete vyhazovat svůj čas na něco, co zato ale doopravdy nestojí (téma je již nadužito, story nedrží pohromadě). Tento odstup je naprosto nezbytný, protože v počátečním nadšení člověk toleruje sám sobě věci, za které by si později nafackoval.  ;)
  • Pokud vám to připadne jako dobrý nápad, zkuste udělat maximum, co dokážete bez pomoci. Pokud jste programátoři, naučte se WME apod...
  • Pokud jste i po tom všem přesvědčeni, že tvorba hry pro vás smysl má, můžete se pustit do fáze 2 -> shánění členů do teamu.

 :D
Logged
J.U.L.I.A. Enhanced Edition, Vampires!, J.U.L.I.A., J.U.L.I.A. Untold, Ghost in the Sheet

hanser

  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 216
  • Life is yet simple - over and over...
    • View Profile
    • First Reality developers studio
Re: Desatero adventury
« Reply #3 on: October 07, 2005, 10:08:53 AM »

3) Nemente koncept, ani grafiku v rozbehnutem vyvoji

Pokud uz splnujete 2 predchozi a velmi vystizne body, snazte se je dodrzovat na MAX behem celeho vyvoje. Cesto se vam muze stat (a stane), ze vas napadne bezva napad, ktery by se ovsem musel vkloubit 2 kapitoly zpatky. V takovem pripade zacne "kolobeh" uprav. Zacnou se obejevovat chyby typu tenhle strom ma jinou kuru nez tamten, atd... Nakonec vas stale upravy necoho hotoveho zacnou nudit a jaksi "obtezovat"  ;) Proto se vzdy drzte navrzeneho konceptu a nesnazte se behem vyvoje prilis vylepsovat. Vzdy si ujasnete co vubec muzete dokazat (technologicky, programove, graficky, ...) Pokud vas napadnou ruzna vylepseni behem vyvoje, tak si je radsi nechte na druhy dil  :)
Logged
Dobri umelci kopiruji, ti nejlepsi kradou.
- mj. Steve Jobs & Bill Gates

zvidacek

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Desatero adventury
« Reply #4 on: October 07, 2005, 03:03:51 PM »

Hezky jste to rozjeli, tak zkusím také přispět svojí zkušeností z tvorby scénářů pro loutkové divadlo. Myslím si, že  toto by mohlo být platné i pro advetury.

4.Postupuj od celku k detailům

 
  • Hra by měla mít nějakou myšlenku, kterou chci ve hře předat
  • Zvolím nejvhodnější prostředky k přenosu myšlenky (Fantasi, Sci-Fi, Detektivka ap.)
  • Dokud nemám hotový příběh a pak lokace, tak se nezabývám detaily řešení toho či onoho. Toto si myslím, že pak zdržuje a bere pozornost.
  • Plně platí bod 3. Nevracet se již k hotovému
Logged

jnsfbi

  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Gender: Female
  • Posts: 238
    • View Profile
    • offstudio.cz
Re: Desatero adventury
« Reply #5 on: October 09, 2005, 10:33:40 AM »

Premyslela jsem, co bych do tohohpo threadu napsala.  Zatim se zde zcela mohu ztotoznit jen s prispevkem od Mnemonica.
Nepopiram, ze ty dalsi prispevky jsou uzitecne, ale jak asi mnoho lidi vi, amulety vznikaly naprosto odlisnym stylem (nejprve obrazky, pak scenar atd:-)
Takze i kdyz jsem porusila vsechna zazita "pravidla" tvorby adventur, myslim, ze nejdulezitejsi je vytrvalost :-)
Ale libi se mi i posledni prispevek od Zvidacka, s tim se take v podstate mohu ztotoznit, az tedy k bodu 3. Nevracet se k jiz hotovemu.
To si myslim, ze je problem zejmena u grafiku, protoze tim, jak se vyvoj vlece povetsinou grafik ziskava vice zkusenosti, postum casu maluje lepe a tudiz je s obrazky, ktere stvoril pred rokem logicky nespokojen a jde je predelat. Sama tohle znam, obrazky jsem behem tech 3 roku upravovala hodnekrat a co jsem sledovala ostatni grafiky tvorici jinou hru, rekla bych, ze tento "nesvar" je docela bezna vec.
Asi jde tomuto tezko zabranit, pokud tedy nemate v tymu vyspeleho grafika majici uz svuj styl anebo takoveho, ktery drzi porad svuj styl a nikam se neposunuje:) Tot muj nazor
Logged
Olga Fabry - jnsfbi
http://offstudio.cz
http://helgagame.com
http://jns.offstudio.cz/blok2/ - blok nejen o vývoji her

NaRCo

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 38
    • View Profile
    • NaRCoNoMiCOn
Re: Desatero adventury
« Reply #6 on: October 14, 2005, 09:47:33 PM »

Nepopiram, ze ty dalsi prispevky jsou uzitecne, ale jak asi mnoho lidi vi, amulety vznikaly naprosto odlisnym stylem (nejprve obrazky, pak scenar atd:-)
Takze i kdyz jsem porusila vsechna zazita "pravidla" tvorby adventur, myslim, ze nejdulezitejsi je vytrvalost :-)
Ale libi se mi i posledni prispevek od Zvidacka, s tim se take v podstate mohu ztotoznit, az tedy k bodu 3. Nevracet se k jiz hotovemu.
To si myslim, ze je problem zejmena u grafiku, protoze tim, jak se vyvoj vlece povetsinou grafik ziskava vice zkusenosti, postum casu maluje lepe a tudiz je s obrazky, ktere stvoril pred rokem logicky nespokojen a jde je predelat. Sama tohle znam, obrazky jsem behem tech 3 roku upravovala hodnekrat a co jsem sledovala ostatni grafiky tvorici jinou hru, rekla bych, ze tento "nesvar" je docela bezna vec.

Jakoze souhlas...Z vlastni zkusenosti vim, ze system nejdriv grafika, pak scenar opravdu nekdy funguje  :D ...mrtve mesto, který jsem kdysi davno spachal, v podstate nikdy zadny scenar nemelo, veskere texty a dialogy jsem vymyslel a psal tzv. za pochodu primo pri skriptovani akci a na hre je to taky poznat  :) ....nicmene se jednalo o velmi kratkou a primitivni hru a podobny pristup by u komplikovanejsích a delsich projektu proste nefungoval...jinak s tim neustalym vylepsovanim grafiky je opravdu potiz, pac krute zdrzuje cely vyvoj, ale jinak to asi nejde....pokud chce byt clovek s tou hrou na konci vyvoje alespon trochu spokojeny... ;)
Logged

sorrow

  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 109
    • View Profile
Re: Desatero adventury
« Reply #7 on: November 19, 2008, 03:54:26 PM »

Tak v tomhle s Tebou Narco musím absolutně souhlasit a musím ještě k tomu říct že i když jsi to psal při scriptování tak je to nejlepší adventura co jsem kdy hrál !!!
Já ted vyvíjím taky adventuru a díky tobě jí dělám v podobným duchu jako je mrtvé město
ještě se toho budu muset dost naučit třeba jak se dělají konverzace to je pro mě uplně neznámá
Jinak příběh taky vyvíjím při scriptování
A jako už mnohokrát musím i tak opakovat už to co jsem o Narcovi a jeho mrtvém městu řekl v diskuzích
a na forech mrtvé město je nejlepší projekt a tobě Narco : Opravdu škoda že neděláš mrtvé město 2
tvoje mrtvé město by se nemuselo stydět ani mezi komerčníma adventurama,
a mohu říct kdyby se někde vyskytlo mrtvé město 2 neváhal bych a klidně bych si ho i koupIL :)
jak to zakončit?  O0
ASI TAK že by jsi měl ještě popřemýšlet jestli se vrátit ke kreaci  protože kam se hrabe na tvoje dílko
třeba doktor bohuš nebo jak se to jmenuje  ;D i když není to nejhorší ale já prostě mam rád
adventuru z pohledu prvního.:)
                                                                scorpion
Logged

pirko7

  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 166
    • View Profile
Re: Desatero adventury
« Reply #8 on: February 23, 2010, 01:26:21 PM »

5. Není to práce, je to zábava.

Pokud se všichni budem držet tímhle mottem, bude se nám hra vyvíjet dobře. Ano určitě to pak třeba opadne, ale já pracuju mnohem víc efektivně, když mě do toho nikdo nenutí, když vím, že si ten čas na to rád udělám. Pak mě to furt táhne něco tvořit. Musí mě to bavit, to je můj základ.  ;)
Logged

tony sawer

  • Lurker
  • *
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Desatero adventury
« Reply #9 on: November 02, 2010, 06:48:49 PM »

6. Klást si vyšší cíle (s rozumem)
Určitě neplatí při prvních pokusech vůbec vytvořit první hru. Později to ale má své výhody, když se rozhodnete oslovit zručnější tvůrce (grafiky, hudebníky,...) a nenabízíte jim finance. Nepodce
Logged

sorrow

  • Regular poster
  • ***
  • Karma: 0
  • Offline Offline
  • Posts: 109
    • View Profile
Re: Desatero adventury
« Reply #10 on: August 25, 2013, 02:52:17 PM »

Tvorba je krásná pouze tehdy pokud někdo jako ==== nechci řící co musí kvůli jedné jediné otázce strávit u počítače půlku života s tím zda se někdo omilostní a napíše mu jak vyřešit jednu chybu...
protože bohužel není einstein ani profesionál
Logged
 

Page created in 0.02 seconds with 21 queries.