Czech forum > Obecné fórum

Desatero adventury

(1/3) > >>

zvidacek:
Ahoj jsem nováčkerm v WME a tak se zájmem se pročítám tímto fórem a snažím se pochytit něco také z těchto diskuzí.
Při tomto čtení mne napadlo, že by asi bylo dobré, kdybyste vy zkusenejší se pokusily vytvořit jakési desatero tvorby. Myslím tím dát trochu nástin toho, co taková hra by měla obsahovat a na co nezapomínat. Tímto by se mohly nováčci jako já vyhnout zbytečným slepým uličkám, které jste jistě dostatečně prošlapaly. A nebo také by se vyjasnily základní pojmy a tak by třeba nedocházelo k nedorozuměním jako u dotazu na "mezihry"

Mnemonic:
Jo, to je dobra myslenka :) Tak ja navrhuji prvni bod:

1) Tvorba her je drina

Tvorba her je velka drina, a cim driv se s tim zacatecnici smiri, tim lepe. Je to beh na dlouhou trat, vyvoj hry vam bude trvat urcite nekolik mesicu, ci let (samozrejme podle rozsahu). Behem te doby budete mit mnohokrat chut s tim prastit, a postupne zacnete svoji hru nenavidet. Ale za ten pocit, kdyz ji pak dokoncite, to urcite stoji a po vydani ta nenavist postupne vyprcha :)
Nastroje, jako je WME, vam sice vyvoj castecne usnadni, ale pokud myslite, ze nekdo neco udela za vas, mylite se. Porad vas ceka obrovske mnozstvi prace.

metamorphium:
2) Před vlastní tvorbou hry je zapotřebí udělat několik věcí

Hry typu Adventure, jsou příběhové hry. Není nic horšího, než spustit WME, naklikat si dvě tři místnosti, a pak začít přemýšlet o čem hra bude. Na toto dojíždí 70% amatérských adventur. První část tvorby nevyžaduje naprosto žádný team, a pokud tuto část nepodceníte, vaše naděje na vytvoření hry rostou exponenciálně.


* Napsat příběh - tím nemyslím dvě stránky textu ve stylu, bude to hra o vraždícím medvídkovi, ale může to být například povídka nebo velice detailní kostra.
* Z tohoto příběhu odvodit několik základních faktorů - přibližný počet lokací, počet postav, délka hry apod.
* Navrhnout puzzly a pokusit se o lepší design než jen slider sem, slider tam.
* Sestavit si seznam funkcí, které v teamu potřebujete (tvůrce backgroundů, programátor, skladatel, tvůrce konceptů, animátor apod. Samozřejmě někteří členové můžou vykonávat více činností, ale je potřeba vědět, kolik lidí přibližně budete shánět.
* Po tomto všem si opět přečtěte svůj příběh a zamyslete se nad tím, jestli vám to za tu šílenou práci stojí. Jestli náhodou nebudete vyhazovat svůj čas na něco, co zato ale doopravdy nestojí (téma je již nadužito, story nedrží pohromadě). Tento odstup je naprosto nezbytný, protože v počátečním nadšení člověk toleruje sám sobě věci, za které by si později nafackoval.  ;)
* Pokud vám to připadne jako dobrý nápad, zkuste udělat maximum, co dokážete bez pomoci. Pokud jste programátoři, naučte se WME apod...
* Pokud jste i po tom všem přesvědčeni, že tvorba hry pro vás smysl má, můžete se pustit do fáze 2 -> shánění členů do teamu.
 :D

hanser:
3) Nemente koncept, ani grafiku v rozbehnutem vyvoji

Pokud uz splnujete 2 predchozi a velmi vystizne body, snazte se je dodrzovat na MAX behem celeho vyvoje. Cesto se vam muze stat (a stane), ze vas napadne bezva napad, ktery by se ovsem musel vkloubit 2 kapitoly zpatky. V takovem pripade zacne "kolobeh" uprav. Zacnou se obejevovat chyby typu tenhle strom ma jinou kuru nez tamten, atd... Nakonec vas stale upravy necoho hotoveho zacnou nudit a jaksi "obtezovat"  ;) Proto se vzdy drzte navrzeneho konceptu a nesnazte se behem vyvoje prilis vylepsovat. Vzdy si ujasnete co vubec muzete dokazat (technologicky, programove, graficky, ...) Pokud vas napadnou ruzna vylepseni behem vyvoje, tak si je radsi nechte na druhy dil  :)

zvidacek:
Hezky jste to rozjeli, tak zkusím také přispět svojí zkušeností z tvorby scénářů pro loutkové divadlo. Myslím si, že  toto by mohlo být platné i pro advetury.

4.Postupuj od celku k detailům

 
* Hra by měla mít nějakou myšlenku, kterou chci ve hře předat
* Zvolím nejvhodnější prostředky k přenosu myšlenky (Fantasi, Sci-Fi, Detektivka ap.)
* Dokud nemám hotový příběh a pak lokace, tak se nezabývám detaily řešení toho či onoho. Toto si myslím, že pak zdržuje a bere pozornost.
* Plně platí bod 3. Nevracet se již k hotovému

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version