Wintermute Engine Forum

Czech forum => Technické fórum => Topic started by: hanser on August 01, 2006, 09:16:29 PM

Title: Export 3D postav do DirectX formátu - postup ;)
Post by: hanser on August 01, 2006, 09:16:29 PM
Zdravím všechny ;D

Docela často se ptáte, jak exportovat do Direct.X formátu z jiných 3D editorů, než je 3ds MAX, kde funguje námi všemi oblíbený Panda exportér. Pro nás v týmu byl export z XSI dlouhou dobu nepřekonatelný problém, až to teď!

Zde je postup:

1) Nejdříve si ze stránek společnosti Autodesk stáhněte exportně-importní plug-in pro FBX formát http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=6839916 pro váš software (zde najdete pro XSI a Maya - pro jiné musíte hledat bohužel jinde) a pro 3ds max (poslední verzi)

2) Nainstalujte plug-iny. V XSI je nutné doinstalovat ručně, přímo ve spuštěném programu.

3) Pluginy obsahují generické kostry, které musí být použity při rigovaní postav. Taktéž musí být vypnuté všechny!! rozšiřující volby daného programu. Kostry je možné libovolně upravovat - obsahují všechno potřebné pro plnohodnoutnou animaci.

4) Po narigovaní a naanimování postavy je nutné vytvořit klíčový snímek na každém kloubu, který se pohybuje (nezávisle na kinetice kostry - musí být na všech, co se pohybují). Toho docílíme takzvaným plottováním animace.

5) Nyní postavu vyexportujte do formátu FBX. V nastavení exportéru ponechte vše v základních volbách, kromě: neexportujte kamery a světla a nepovolujte rozšířené možnosti (např. XSI)

6) Následně importujte postavu ve formátu FBX do 3ds MAX s nastavením importéru:

7) Pokud je vše v pořádku, tak už je export klasický, jako při použití samostatné Pandy ;)


Tento postup je 100% funkční na Softimage XSI 5.0 Advanced a 3ds MAX8 SP3. Na ostatním software by však neměl nastat žádný větší problém. Soubory FBX lze navíc velmi dobře editovat přímo v Motion Builder - zřejmě vůbec nejlepší aplikaci na tvorbu animací.

Způsob exportu jsme pilovali více než 4 měsíce, ale vždy jsme narazili na nějaký problém. Až teď se nám poštěstilo - snad vám to bude k užitku!

POZOR UPDATE!
Při importu FBX formátu se občas vypne (nevím proč) v nastavení importéru funkce Rescale - ta MUSÍ být aktivní!